pondělí 28. října 2013

Kapesní štětce

Rozhodl jsem se pro změnu něco sepsat o jednom z mých nejoblíbenějších nástrojů na kreslení, který nosím vždy při sobě a který mě taky mnohému naučil.

Jde o kapesní štětce na bombičky japonského původu. U nás jsou k mání poměrně krátkou dobu, ale stále nejsou všudypřítomné a to je důvod, proč o nich stále většina lidí neví. Ale kdo kreslí nebo kreslit chce, tak by vědět měl.

Moc zkušeností jsem se štětci obecně moc neměl a tak se prvotní okouzlení nad variabilní linkou, změnilo v boj s linkou kontrolovanou. A vyplatilo se. 

První štětec
Pentel Pocket Brush


>Na první pohled se tváří jako plnicí pero (velikostně). 
>Inkoust v bombičkách je voděodolný(Podle toho co říkal Tomáš Kučerovský je také poměrně dosti odolný proti blednutí na světle.) 
>Štětiny jsou kratší než u Color Brushe (viz níže) a tak je trochu méně variabilnější. Ale to co dovede, stačí bohatě téměř na všechno a linka se díky tomu lehčeji kontroluje.

Frederik Peeters, autor Modrých Pilulek, prý mění štětec každý měsíc, ale mě vydržel po celou dobu, co ho používám. Až loni jsem si pořizoval druhý, který zvládal lépe ty nejtenčejší možné linky a stále používám ten původní.


(Bonusová rada od Frederika Peeterse je - narazit bombičku, počkat až štětec nasákne, poté vyndat a kreslit. Stopa zůstane černá a pevná dost dlouho a mělo by to celkem dost šetřit inkoust.)

>Přibližně 400 korun (štětec+4 bombičky). 
>Bombičky (balení po 4) 120

Koupit se dá třeba v Altamiře. Na bombičky chodím do Zebry, protože jinde je často nemají.

Ukázka použití:


(Většina hotových věcí ve starších příspěvcích níže je dělaná Pocket Brushem.)


Štětec druhý
Pentel Color Brush

>Taky na bombičky (cartridge), zde ovšem tvoří celé tělo štětce. 
>Inkoust je vodou rozmývatelný a jeho proud se dá (musí) kontrolovat mačkáním samotné bombičky. Díky tomu lze mnohem lépe docílit efektu suché stopy, která vynechává.
>První investice kolem 180 korun za kompletní štětec jedné barvy, náhradní bombičky po 50.(Například v Zlaté lodi hned u pokladny)

Ukázka použití:Další štětce nejsou primárně určeny pro psaní inkoustem, ale mají prázdný zásobník na vodouTakže jsou vhodné k rychlovkám vodovkami v terénu.

Druhé využití, které mě k nim přivedlo, je jejich naplnění něčím, co by mi dovolilo stínovat. Původně jsem ho plnil vodou s obyčejnou tuší, ale tahle kombinace nedělá z dlouhodobějšího hlediska štětci dobře i když jsem byl s výslednou šedou spokojen.
V současnosti zkoušíme s Plummem kombinaci vody a černého inkoustu do plnicích per. Zatím to funguje dobře.

Štětec třetí 
Kuretake
>Má jemnější (měkčí) štětiny. Po nějaké době s tušovou náplní se mi špička roztřepila, ale protože ho nepoužívám na žádnou detailní práci, nevadí mi to.
>K sehnání v Koh-i-noor papírnictvích, kde mají dva typy: zelený=kulatý a modrý=plochý
>Cena kolem 120 

Edit: Tak prý už ho na skladu nemají a dodavatel jim ho nenabízí. Což je škoda veliká, ale když se budete stále ptát, třeba se něco stane a vše se zas v dobré obrátí.


Štětec čtvrtý
Pentel Aquash Waterbrush 
>Dá se sehnat ve třech velikostech: Fine, Medium, Large 
>Má pevnější (pružnější) vlákna, takže si myslím, že je lepší na nějakou preciznější práci. Zatím jsem ho pořádně neozkoušel.
>Zatím jsem ho neviděl v žádném z českých obchodů. 

Ukázka použití:
Také jsem ve Zlaté lodi zahlédl někde u pokladny štětce Sakura Koi Waterbrush Pen, které byly vyloženě miniaturní. Taková kapesní verze kapesního štětce. Nezkoušel jsem.  

Poté varianta čínská šroubovací. K mání třeba na ebayi. (Plánuji si pořídit a ozkoušet.)

Díky Karlovi, který vydyndal rady od Peeterse svými zvídavými dotazy a ostatním, jejichž zkušenosti jsem zde reprodukoval.

24.12.
+ Komplexní porovnání mnoha druhů štětců: http://www.parkablogs.com/content/brush-pens-compared-drawing-purposes


(Tento příspěvek mám v plánu rozšiřovat a aktualizovat jak jen to bude možné.)

13 komentářů:

 1. Super a pro mě velmi užitečný článek. Díky moc. B.M.(...)

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý článek, neměla jsem ani tušení o existenci kapesních štětců na bombičky. Rozhodně nakoupím, protože mě čeká měsíc a půl v Asii a tohle by se mi tam mohlo velmi hodit! Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík :)
   Nevím kde přesně v Asii, ale bude to určitě blíž ke zdroji než Čechy a třeba tam objevíš a seženeš další varianty a obdoby takovýhle štětců. Existují i štětce na jedno použití apod.

   Vymazat
  2. Ve Vietnamu. A nebudu se moc pohybovat ve městech, takže bude jistější to přibalit s sebou na případné skicy. Pokud ovšem najdu zdroj, kde budou takové poklady prodávat, rozhodně nebudu váhat s koupí :)

   Vymazat
 3. Moc dobré! Dají se ty štětce Pentel Color Brush sehnat někde ve Zlíně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikde jsme je nepotkal. Ale snad na ebayi se dají objednat.

   Ale věřím tomu, že kdyby člověk došel do nějakého výtvarnějšího papírnictví, nebo někam, kde mají věci od Pentelu, možná by byli ochotní je objednat..

   Vymazat
 4. Můžete mi napsat nějaký e-shop,kde se tyto kapesní štětce dají objednat,nic nemohu najít.Děkuji.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem je přes eshop nikdy neobjednával, ale dají se sehnat určitě na ebayi a za výhodnější cenu. Jestli sháníte český eshop, tak si nejsem jist, jakfunguje internetový obchod na stránkách Altamiry, ale jsem si jistý, že i když štětce nemají vypsané v nabídce přímo na stránkách, mají/mívají je na skladu v prodejně a jsou vstřícní. Takže stačí napsat mail s tím, co by jste potřebovali a chtěli a oni Vám vyjdou vstříc.
   Kdybych narazil na nějaký konkrétní eshop, kde je budou mít přímo v nabídce, přidám link. (V obchodech, kde jsem byl většinou používali brush pen, možná zkuste hledat pod tímto termínem.)

   Altamira: http://www.vytvarnepotreby.cz/
   Ebay (příklad vyhledávání): http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR3.TRC1.A0.Xpentel+pocket+brush&_nkw=pentel+pocket+brush&_sacat=0&_from=R40

   Vymazat
  2. Dobrý den,strašně moc děkuji za podrobnou odpověď a jdu na to....

   Vymazat
  3. Není zač, doufám, že se zadaří .)

   Vymazat
 5. Děkuji za užitečný článek, pořád tápu v tom, čím kreslit a co vyzkoušet/nevyzkoušet. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, jsem rád, že je nápomocný. Jsem přesvědčen, že jde o skvělé nástroje, které nemají obdobu a mělo by se o nich vědět víc. Vzrostla by pak poptávka a rozšířila se nabídka na našem trhu. Zatím jsme na dobré cestě :)
   (Mám v plánu psaní trochu aktualizovat a doplnit pár dalšími informacemi, ale ještě mi chybí pár podkladů.)

   Vymazat